Zdravá 13: Mlieko a mliečne výrobky

od Naty

Preklenuli sme prvú polovicu Zdravej 13 a dostávame sa k siedmemu bodu, ktorý pojednáva o mlieku. Keď som si k článku sadla, spočiatku som nevedela, čo viac by som Vám k tomu povedala. V závere som musela vymazávať text, pretože toho bolo akosi veľa. 

7. Denne zaraďujte mlieko a mliečne výrobky, predovšetkým kysnuté.

Mlieko je v súčasnosti kontroverznou potravinou. Piť či nepiť? Je trend v konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov klesajúci alebo stúpajúci? Ako je to s osteoporózou a zlomeninami?

Čo všetko nájdeme v kravskom mlieku?

Mlieko a mliečne výrobky sú potraviny nutrične hodnotné. Sú zdrojom plnohodnotných bielkovín a tiež hlavným zdrojom vápniku v našej potrave.  Mlieko tiež obsahuje mliečny cukor – laktózu, nasýtené mastné kyseliny a radu minerálov a vitamínov: už spomínaný vápnik, fosfor, draslík, horčík, železo či meď, vitamín A, B1, B2, B6, B7 a B12 (1).

Mliečna rozmanitosť

Mlieko je surovina vďaka ktorej môžeme vyrobiť rozmanité potraviny. Najväčší prínos pre ľudské zdravie majú kysnuté mliečne výrobky, medzi ktoré patria jogurt, skyr, kyslá smotana, acidofilné mlieko, kefír a cmar. Tieto výrobky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia na laktózovú intoleranciu (pozor, nejedná sa o alergiu na bielkovinu kravského mlieka). V kysnutých mliečnych výrobkoch odviedli svoju prácu mikroorganizmy, ktoré za nás laktózu čiastočne strávili. Okrem toho majú pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru, imunitný systém a vstrebateľnosť niektorých prvkov z potravy (vápnik, fosfor, železo). Tieto potraviny sa tiež radia medzi funkčné potraviny. Je potrebné dodať, že pozitívny vplyv na náš organizmus prichádza po dlhodobej konzumácii (týždne, mesiace).

Škála mliečnych výrobkov nekončí pri tých kysnutých: maslo, tvaroh (nízkotučný, plnotučný), syry čerstvé, mäkké, polomäkké, polotvrdé, tvrdé, zrejúce alebo plesňové. Dávajte si pozor na smotanové výrobky, ktoré obsahujú vysoké množstvo tuku – sladká smotana, šľahačka, mrazený smotanový krém- zmrzlina a syry s vysokým obsahom tuku.

Zdravie zubov a kostí

Pre dostatočnú kvalitu chrupu je potrebný vápnik. Ten však môžu viazať polyfosfáty, pokiaľ jeme mliečne výrobky spoločne  pečivom (1). To ale neznamená, že chlieb so syrom je zlá voľba. Len si treba nájsť aj inú variantu.

Mnoho štúdií skúmalo vplyv konzumácie mlieka na zdravie kostí. Faktom je, že samotné pitie kravského mlieka nie je dostačujúcim faktorom prevencie vzniku osteoporózy (2).  Dôležité je aj namáhanie pohybového aparátu – svalov a kostí a vyvážená, plnohodnotná strava. Preto sa opäť vraciam k bodom 2 a 3 – pohybujte sa aspoň 30 minút denne a jedzte pestrú stravu. Okrem toho po športe mliečne výrobky dopomôžu k svalovej regenerácii a opätovnému výkonu.

Mliečne trendy súčasnosti na Slovensku

Prieskumy spotreby mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku hovoria a zníženom trende v pití mlieka až o 49,2 % v porovnaní s doporučenou dennou dávkou, ale zvýšenom trende v spotrebe syrov  o 8,9 % a kysnutých mliečnych výrobkovo  21,4 % v porovnaní s doporučenou dennou dávkou (3).

Mlieko a mliečne výrobky sú všeobecne odporúčané pre všetky vekové kategórie. Tehotné a kojace ženy, deti, adolescenti, športovci, muži a ženy v strednom veku aj starí ľudia.  

Aké sú Vaše obľúbené mliečne výrobky? Ja si svoj život neviem predstaviť bez zrejúcich a smradľavých syrov a ovčieho údeného oštiepku z miestneho salaša na Srňacom. 

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články