Zdravá 13: ovocie a zelenina

od Naty

Druhé pokračovanie výkladu k Zdravej 13. Tentokrát sa venujem mojej obľúbenej téme a obľúbenému jedlu: zelenina! Ktorá je Vaša obľúbená zelenina alebo ovocie? Moja obĹúbená bola kedysi uhorka, ale tak som sa jej prejedla, že dnes ju mám radšej v gin tonicu ako na tanieri. Momentálne je však u mňa favoritom čerstvá sladká šťavnatá „spitz“ paprika.

4. Konzumujte dostatočné množstvo zeleniny (surovej aj varenej) a ovocie, denne aspoň 500 gramov (zeleniny 2x viac než ovocia), rozdelené do viac porcií; občas konzumujte menšie množstvo orechov.

Jeden z najväčších problémov, ktoré v našej populácii ako výživový špecialista vnímam je nízka spotreba zeleniny. Predovšetkým tej čerstvej.  Že sa Vám zdá pol kila veľa? To Vám len zdá. Pol kila zeleniny, to sú dve stredne veľké paradajky, polovica uhorky a jedna menšia paprika. Keď vymeníte jeden kus zeleniny za jeden kus ovocia, spodná hranica doporučeného príjmu zeleniny a ovocia je celkom ľahko dosiahnuteľná.

Ako toto množstvo zaradiť do jedálnička? Celkom jednoducho. Ak je Váš recept založený na zeleninovom princípe (špenátový prívarok, zapekaná brokolica, dusená zelenina s prílohou) problém je vyriešený. Ak  máte na tanieri mäso so zemiakmi, alebo chlieb s maslom, šunkou a syrom,  jednoducho si na tanier nakrájajte jeden kus akejkoľvek zeleniny podľa gusta – paradajka, paprika, uhorka, reďkovka…  Ja sa držím pravidla, ktoré som si sama vymyslela. Na tanieri musím mať vždy niečo farebné – žlté zemiaky sa nepočítajú, dobre? Prikladám pár fotiek toho, ako to u mňa v praxi vyzerá. Dusená zelenina príliš gustiózne  nevyzerá, ale o to lepšie chutí. 

 

Orechy áno, záleží koľko

Čo sa týka orechov, veľa ľudí ich s dobrým úmyslom konzumuje nad mieru pretože orechy sú predsa zdravé. To síce áno, ale sú koncentrovaným zdrojom energie a nezasýtia, respektíve nezaplnia žalúdok tak, ako niečo viac objemné ale menej kalorické (cestoviny, ryža, zelenina). Ideálna porcia orechov je jedna hrsť. Najlepšie je ich jesť v kombinácii s niečím – šalát, jogurt. Pozor tiež na orechy pražené – solené, tie sú skrytým zdrojom soli.

A ak ste náhodou zabudli na moju otázku, ktorá zelenina je Vaším favoritom?

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články