Zdravá 13: Ryby

od Naty

Dostávam sa k šiestemu bodu Zdravej 13. Poďme sa spolu pozrieť, ako je to s rybami.

6. Jedzte ryby a rybie výrobky aspoň 2x týždenne.

Ryby boli odjakživa súčasťou našej stravy. Tí, ktorí nežili na morskom pobreží mali možnosť chytiť si sladkovodné ryby v miestnych rybníkoch a potokoch. Dnes nie je problém dostať v obchodoch ryby akéhokoľvek pôvodu – sladkovodné či morské, čerstvé, mrazené, divé alebo chované. Ryby sú všeobecne známym zdrojom omega 3 mastných kyselín,  vitamínu D a selénu, morské ryby sú k tomu ešte zdrojom jódu. Medzi zdravotné benefity pravidelnej konzumácie rýb patrí zníženie rizika vzniku srdcovo-cievnych ochorení (srdečná arytmia, vysoký krvný tlak, zlepšená funkcia ciev) (1) až o jednu tretinu (2).  

Ryby, alergia a tehotenstvo

Pozor však, ryby môžu u niekoho spôsobovať alergické reakcie, ktoré môžu vyústiť až do anafylaktického šoku. Najčastejšie sa jedná o alergiu na bielkovinu parvalbumín alebo aminokyselinu histamín. Morské ryby sú viac alergéne: treska, losos, makrela, sleď, zo sladkovodných kapor (3). Tehotné a kojace ženy a deti sú skupinou, u ktorej je optimálna konzumácia aspoň 2 krát týždenne a výber ryby hlavne z hľadiska kontaminácie ryby je obzvlášť dôležitý. Kvôli vyššiemu obsahu ortuti by sa mali vyhýbať tuniaku čerstvému aj v konzerve (4).  Štúdie dokazujú pozitívny dopad omega 3 mastných kyselín na mozgové funkcie novorodencov 

Sushi

Na záver pár tipov k sushi, ktoré jedni nenávidia a druhí milujú. Vyberajte si osvedčené sushi reštaurácie. Domáca konzumácia sa neodporúča. Komerčné (domáce) mrazničky bohužiaľ nedosahujú také nízke teploty, aby sme sa zbavili parazitov, napríklad takej listérie. Keď zvolíte domácu prípravu vyberajte si kvalitné a čerstvé rybie mäso, oplatí sa, si priplatiť.  Pozor nie všetky ryby sú vhodné na konzumáciu bez tepelnej úpravy!  Dávajte si pozor na hygienu pri príprave.

Ryby sú kontroverzné nie len svojim smradom, ale aj tým že ako špongia nasávajú všetko čo s nimi pláva vo vode. Má konzumácia rýb viac plusov alebo mínusov? Sú lepšie chované alebo divé ryby? A ktorým rybám je lepšie sa vyhnúť ? To všetko sa môžete dočítať v článku Ryby a kontaminanty

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články