Ako to s tým chudnutím je?

od Naty

Chcete schudnúť a na internete hľadáte rady ako na to. Po zadaní hesla „chudnutie“ na vás Google vypľuje tisíce, možno milióny odkazov. Každá teória je iná, ale ktorá je tá správna? Ako zaručene rýchlo schudnúť? Proteínová diéta na chudnutie. Vyskúšajte overenú keto-diétu. Zabudnite na sacharidy. Chudnutie bez cvičenia. Krabičková diéta. Trojdňová diéta. A na záver: diéta nepomôže. Zatočí sa vám z toho hlava a radšej siahnete po ďalšom kúsku čokolády.

Udržateľnosť vs jojo efekt

V zásade nejde o to, že by vám tá-ktorá diéta nepomohla schudnúť. Avšak problémom týchto diét je, že nie sú dlhodobo udržateľné. Čo to znamená? Niektoré diéty nie sú dlhodobo udržateľné zo zdravotného hľadiska napríklad taká keto-diéta. Iné sú finančne náročné, kto má na to kupovať drahé prášky a pilulky? Ďalšia diéta, ktorá je obmedzujúca vás skôr či neskôr omrzí alebo vám prestane chutiť jesť len úzku škálu potravín. A vtedy sa vrátite ku starým nesprávnym stravovacím zvyklostiam. V tom horšom prípade nastúpi jojo efekt. A ste opäť na začiatku. Začarovaný kruh. Poznáte to?

Ako schudnúť rýchlo?

V 21. storočí sa svet točí veľmi rýchlo. Chceme rýchlo zarobiť. Chceme sa rýchlo naučiť novým zručnostiam. Chceme aby nám rýchlo narástli vlasy. Chceme rýchlo schudnúť. Nesnažte sa chudnúť rýchlo. Ani tých 5 kíl navyše ste predsa nepribrali za týždeň. Všetko má svoj čas a čím poctivejšie svoju váhu zhodíte, tým viac sa vyhnete jojo efektu.

Rovnica energetického príjmu a výdaju

Určite ste už počuli o tom, že keď chceme schudnúť, náš denný energetický príjem musí byť nižší ako výdaj. To je naozaj pravda. Ale rozumieme tomuto výroku správne?

A teraz skúsim známy výrok povedať obrátene: náš  denný energetický výdaj musí byť vyšší ako príjem. Znie to inak však?

Poznám veľa ľudí, prevažne sú to ženy, ktoré si túto rovnicu vysvetlili po svojom. A to nesprávne. Opakovaným držaním diét, obmedzovaním sa v porciách, vynechávaním večerí s následným sa prejedením v neskorých nočných hodinách, to všetko vedie k spomaleniu metabolizmu. Čo všetko okrem pravidelnej a pestrej stravy vedie k zrýchleniu nášho metabolizmu?

Pohybová aktivita

Ak patríte medzi milovníkov športu, máte spolovice vyhrané. Teraz sa stačí už len zdvihnúť a začať makať. Aké jednoduché, že?  Pod pohybovou aktivitou si však nemusíme nevyhnutne predstaviť len šport. Do športu nemožno nútiť ľudí, ktorí naň nie sú zvyknutí. Iba čo sa im ešte viac znechutí a sprotiví. Dôležitejšie ako to, či patríte medzi milovníkov športu alebo nie, je práve pravidelnosť pohybovej aktivity. Ako som už písala v článku o Zdravej 13 a pohybovej aktivite, 30 minút prirodzeného a zdravého pohybu denne nášmu zdraviu prospieva. Čo sa chudnutia týka, 30 minút intenzívnej pravidelnej pohybovej aktivity spoločne so správnou stravou vám zaručene prinesú vytúženú váhu, postavu, radosť, psychické uvoľnenie a zdravé sebavedomie.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články