Organické, bio a konvenčné

od Naty

Sú organické potraviny skutočne zdravšie?

Organické či bio potraviny sú jedným z fenoménov súčasného stravovania. Čo tá nálepka „organic“ a „bio“ vlastne znamená?  Aký je medzi nimi rozdiel? 

Mnoho ľudí si kupuje organické potraviny z toho dôvodu, že sú zdravšie. Certifikácia a právna regulácia „organic“ vznikla za účelom špecifikácie pravidiel produkcie potraviny. V Európskej únii je podstatou ekologické (poľno)hospodárstvo, ktoré má vytvárať systém šetrný k vode, pôde či vzduchu. Organické hospodárstvo má teda pozitívny dopad na životné prostredie a to je jeho podstatou. Pre nás ako konzumentov to znamená, že rastlina bola pestovaná bez syntetických pesticídov a hnojív, tiež neobsahuje GMO (geneticky modifikované organizmy). Zvieratá boli narodené a chované v tomto prostredí s humánnych zaobchádzaním.

“Bio” – po správnosti znamená vyrobené z niečoho, čo bolo kedysi živé (bio- based products of material). Dnes ale zelená nálepka bio znamená pôvodom z organického hospodárstva.

Aký je výživový rozdiel medzi organickou a konvenčne pestovanou potravinou?

Jednoznačne sa to zmerať nedá,  pretože neexistuje jeden organický a jeden konvenčný systém pestovania. Napríklad taká pôda je všade iná. Analytické rozbory však potvrdili dve skutočnosti. Konvenčne pestované potraviny obsahujú viac bielkovín. Organické plodiny obsahujú viac antioxidantov a to z dvoch možných dôvodov: organická rastlina ktorá nie je chránená pesticídom alebo veľkým množstvom pesticídu, sa musí chrániť pred škodcami sama a tak vytvára viac antioxidantov, ktoré ju chránia. Druhá vec ale je, že konvenčne hnojená plodina je väčšia a množstvo antioxidantu v nej je zriedené  vzhľadom na veľkosť plodu.

Každopádne, veľké výživové rozdiely medzi organickou a konvenčnou zeleninou a ovocím nie sú. Čo má skutočný dopad na vaše zdravie je to, koľko ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov zjete. Ak ich jete dostatočne nezávisle od zdroja, dostanete dostatok všetkých živín aj antioxidantov.

V susednom „zelenom“ Rakúsku je organické pestovanie a nakupovanie veľmi populárne. Ludia pri nákupe v supermarketoch uprednostňujú „bio“ kvalitu a regionálny pôvod pred vyššou cenou.  

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články