Ako na detox?

od Naty

Detox je späť

S Novým rokom prichádzajú predsavzatia a mnohí z nás si chcú už tradične prečistiť organizmus, naštartovať imunitu a začať tak ďalší rok v plnej kondícii a zdraví. Z každej strany na nás vyskakujú reklamy s očistnými kúrami od výmyslu sveta. Sľubujú nám znovuzrodenie, skvelú náladu a energiu ako nikdy pred tým. Znejú tak lákavo a opakovanie nám masírujú hlavy, až je niekedy ťažké odolať.

Čo je to detox?

Detox alebo detoxikácia je prirodzený proces čistenia organizmus od škodlivých, toxických alebo odpadových látok metabolizmu. Detoxikácia nášho tela prebieha nepretržite 24/7. Hlavnými orgánmi, ktoré sa na očiste organizmu podieľajú sú pľúca, obličky, pečeň a lymfatický systém.

Detoxikácia pľúcami predstavuje až 70 % celkového prečistenia tela.

Pľúca

Vysoké koncentrácie oxidu uhličitého sú pre organizmus toxické. Dýchaním sa telo zbavuje oxidu uhličitého CO2, čo predstavuje až 70 % celkových škodlivých látok. Najväčší podiel na detoxikácii organizmu majú teda pľúca.

Obličky

Filtrácia a prečistenie krvi od odpadových látok prebieha v obličkách.  Vďaka tomu sa telo zbaví látok, ktoré krv „pozbiera“ pri svojom putovaní celým telom. Močením sa potom tohto filtrátu organizmus zbavuje. Pri pravidelnom močení sa tiež čistí sliznica močových ciest od usadených látok alebo baktérií.

Pečeň

Ľudská elektráreň, tak sa nazýva pečeň, v ktorej prebiehajú očistné mechanizmy. Toxíny z krvi sa tu štepia a menia na iné, menej škodlivé látky a následne sa transportujú do žlče. Žlč spolu so škodlivými látkami je uvoľňovaná do čriev, ktoré opúšťa spolu so zvyškami potravy vo forme stolice.

Lymfa

Vo vnútri lymfatických uzlín sú biele krvinky, nazývané tiež lymfocyty. Tieto biele krvinky napádajú a rozkladajú baktérie, vírusy, poškodené bunky alebo rakovinové bunky. Lymfatická tekutina prenáša odpadové produkty a zneškodnené baktérie späť do krvného obehu. Pečeň alebo obličky ich potom z krvi odstránia.

Koža

Potením či už aktívnym – šport, fyzická aktivita alebo pasívnym- sauna, parné kúpele sa z tela vylučujú toxíny.

Ako pomôcť telu prirodzene detoxikovať?

Pokiaľ si chcete prečistiť organizmus, najlepším spôsobom ako to urobiť, je zamerať sa na regeneráciu vyššie spomínaných orgánov. Pľúca – majú samoregeneračnú schopnosť v tom prípade, že ich nezaťažujeme škodlivinami – prestaňte fajčiť alebo fajčenie aspoň obmedzte. Začnite dýchať zhlboka, tým pádom dostanete do tela viac kyslíka a zbavíte ho väčšej časti už spomínaného oxidu uhličitého.

Pečeň – má podobne ako pľúca schopnosť samoregenerácie. Pomôžete jej vtedy, keď ju nebudete zbytočne zaťažovať: prestanete piť alkohol, obmedzte priemyslovo spracované potraviny, vysoký príjem soli a pridaného cukru.

Obličky, lymfa a koža – najúčinnejším prirodzeným detoxom je piť veľa čistej vody alebo nesladených bylinkových čajov. Pri veľkom príjme tekutín „točíte“ vodu v tele a tým pádom urýchlite celý proces zbavovania sa odpadových látok z celého organizmu.

Existujú skutočne efektívne detoxikačné prípravky?

Odpoveď znie áno. Očisteniu týchto orgánov môžete pomôcť rôznymi bylinkami, rastlinami, koreninami alebo zeleninou a ovocím. Nemusíte si kupovať zázračné detoxikačné čaje za 30€. Kúpte si jednodruhové bylinky alebo extrakty z bylín. Alebo ešte lepšie vypestujte si tieto bylinky doma na záhrade či natrhajte na lúke. Príroda s jej liečivými účinkami je bližšie než si myslíte.

Medzi detoxikačný produkt číslo jedna patrí ostropestrec mariánsky, bodliak fialovej farby, ktorého účinky na regeneráciu pečeňových buniek boli skutočne klinicky preukázané. Môžete ho dostať ako čajovú zmes, tinktúru či tabletky. Aby bola očistná kúra účinná, musíte ju praktizovať niekoľko týždňov (záleží od produktu). Ďalšou účinnou látkou je kurkuma, ktorá má protizápalové účinky a je silný antioxidant. Môžete vyskúšať Chai – indická čajová zmes, ktorá obsahuje kurkumu alebo si kurkumu jednoducho pridávajte do jedla. Dostať môžete tiež rôzne koncentráty v podobe kvapiek či piluliek.

Ostropestrec mariánsky
Kurkuma – farebná zločka v kari korení

Žihľava (Kopřiva) je rastlina, ktorej pitie vo forme čaju pomáha prečistiť krv a k tomu je močopudná, takže sa podieľa aj na prečistení močových ciest. Na regeneráciu obličiek a prečistenie krvi je tiež dobré piť čaj z koreňa púpavy (pampelišky) alebo rozmarínový čaj. Na obnovu a naštartovanie činnosti pľúc môžete inhalovať eukalyptové či bergamonové silice. Tie pôsobia antibakteriálne. Na podporu funkcie pľúc siahnite po bylinkách, ktoré si môžete vypestovať jednoducho doma na záhrade: mäta, oregáno, natrhať na lúke: divozel veľkokvetý alebo sú z pôvodom exotickejších končín: koreň paštrnáka divého.

Žihľava / Kopřiva
Púpava / Pampeliška

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric#1.-Turmeric-contains-bioactive-compounds-with-medicinal-properties

https://www.greenhealingnow.com/wp-content/uploads/2012/12/Principles-of-Detoxification.pdf

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1534735407301632

https://www.sysrevpharm.org/articles/urtica-dioica-l-urticaceae-a-stinging-nettle.pdf

https://www.researchgate.net/profile/Solvita-Zeipina/publication/287508912_Stinging_nettle_-_the_source_of_biologically_active_compounds_as_sustainable_daily_diet_supplement/links/5c335ae9a6fdccd6b599b28f/Stinging-nettle-the-source-of-biologically-active-compounds-as-sustainable-daily-diet-supplement.pdf

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/70/9/534/1835513

https://www.scielo.br/j/babt/a/4Qb5bBfX7zvWh58x8NgRjYv/abstract/?lang=en

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články