Potravinové intolerancie

od Naty

Čoraz častejšie sa na mňa obracajú pacienti, ktorí potrebujú pomôcť s nastavením jedálnička pri novo diagnostikovanej intolerancii. „Čo mám robiť? Čo znamená takáto intolerancia? Lekár mi dal len letáčik so zoznamom potravín. Budem môcť zasa normálne jesť?  Už nikdy nebudem jesť syr? Na ako dlho mám vysadiť nevhodné potraviny? Na niekoľko mesiacov? Na trvalo? “ Otázok je mnoho a odpoveď nie je jednoznačná. Vedzte však, že je to beh na dlhú trať, ktorý môže skončiť šťastne.  Jedálniček sa v priebehu času mení. Spočiatku prísnejšia diéta sa postupne „uvoľňuje“ až nakoniec prídete na to, ktoré potraviny vám robia najväčší problém a ktoré ste schopní v určitých množstvách tolerovať. 🙂 Aby ste však došli až do „šťastného cieľa“ je dobré intoleranciám lepšie pochopiť. A tak si ku nim poďme povedať niečo viac.

Alergia a intolerancia

V prvom rade je potrebné rozlišovať medzi potravinovou alergiou a potravinovou intoleranciou. V predošlom článku o potravinových alergiách  som písala o tom, ako imunitný systém nášho organizmus neprimerane reaguje na určité potraviny. Pri potravinovej alergii imunitný systém nesprávne považuje určitú látku z potraviny – alergén, za telu škodlivú. Voči tomuto alergénu začne imunitný systém bojovať a my to zaznamenáme ako alergickú reakciu v podobe svrbenia, opuchu, vyrážky, tráviacich ťažkostí alebo dokonca anafylaktického šoku.

Existujú prípady, kedy náš organizmus nedokáže tolerovať určitú potravinu. Dôvodom ale nie je chybná reakcia imunitného systému. V takom prípade hovoríme o potravinovej intolerancii. Tá môže byť toxická, enzýmová, farmakologicky podmienená alebo nešpecifická.

Toxická intolerancia

Náš organizmus prirodzene neznáša toxické potraviny. Sú to skazené potraviny, v ktorých sú  premnožené baktérie a plesne. Tieto produkujú nadmerné množstvo škodlivých toxínov. Niektorí jedinci však môžu byť prehnane citliví = senzibilní aj na potraviny, ktoré v sebe obsahujú potravinárske (nezávadné) baktérie, plesne a kvasinky. Medzi také potraviny patria (plesňové) syry, pivo či kváskové pečivo. (1)

 

Enzýmová intolerancia

Tento typ potravinovej intolerancie je vyvolaný deficitom alebo zníženou produkciou určitého enzýmu. Enzýmy sú látky bielkovinovej povahy, ktoré sú katalyzátorom biochemických reakcií. Zjednodušene sú enzýmy také látky, ktoré spúšťajú chemické procesy v našom tele.  Jedným z takýchto procesov je napríklad štiepenie veľkých makromolekúl na menšie molekuly, ktoré sme schopní z tráviaceho traktu „vstrebať“ alebo inak využiť. Pokiaľ nám teda určitý enzým chýba alebo ho nedokáže naše telo produkovať v požadovanom množstve, dochádza ku tráviacim ťažkostiam. (2)

Laktóza bez laktázy = intolerancia

Najznámejšou enzýmovou intoleranciou je laktózová intolerancia (často zamieňaná s alergiou na bielkovinu kravského mlieka). Pri laktózovej intolerancii sa jedná o problémy s produkciou enzýmu laktázy, ktorý štiepi mliečny cukor –laktózu. Nerozštiepená laktóza sa dostáva až do hrubého čreva, kde si na nej pochutnajú naše črevné baktérie. Tie začnú produkovať kyselinu mliečnu, vodík, metán, oxid uhličitý. Dôsledkom čoho je hnačka, kŕče, bolesti brucha a zvracanie až malapsorbčný syndróm.

Vedeli ste že?

Človek s diagnostikovanou laktózovou intoleranciou či so znížnenou produkciou enzýmu laktázy dokáže tolerovať mliečne výrobky, pokiaľ ich konzumuje pravidelne a v primeranom množstve?  Môže za to adaptácia baktérií v hrubom čreve, ktoré fermentujú mliečny cukor laktózu. Takouto diétou sa človek dokáže vyhnúť nepríjemným bolestiam brucha. (5)

 

Histamínová intolerancia

Ďalšia v súčasnosti rozšírená je intolerancia na biogénne amíny – histamín, tyramín, serotonín, tryptamín.  Histamínová intolerancia vzniká pri deficite enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorá histamín degraduje. Prejavy ochorenia sú triaška, potenie, nauzea (pocit na zvracanie), bolesť brucha či bolesť hlavy.

Už pri prvom telefonáte mi vystrašená mamina, ktorej synovi diagnostikovali histamínovú intoleranciu hovorila, ako ju v nemocnici s letáčikom, na ktorom bol zoznam „zakázaných“ potravín poslali domov. Potom sa na internete dočítala, čo syn nemôže. Lenže to zistila, že nemôže skoro nič. Ako mu má variť, z toho „ničoho“ ? Aj tak ho stále bolí brucho a vracia. Od prvej konzultácie ho bolelo brucho len raz. Vďaka zapisovaniu jedálnička sme zistili, že syn zjedol jogurt gréckeho typu. Tento jogurt sa vyrába z takých laktobacilov, ktoré histaminikom nerobia dobre. Za normálnych okolností by mamina možno vylúčila jogurty na dobro. Teraz ale vie, že problém bol v  určitom type jogurtu.

Histamínová intolerancia sa rieši komplexne.  Návodom k správnej terapii nie je len vylúčenie potravín, ktoré histamín obsahujú. Ale aj takých, v ktorých histamín produkujú potravinárske baktérie a plesne, takých ktoré blokujú produkciu DAO alebo potravín, ktoré sa vyrábajú s použitím určitých druhov baktérií. Dôležité je naučiť sa, ako v kuchyni jedlá pripravovať a následne ich skladovať. 

Intolerancia na lepok

Intolerancia na lepok – bielkovinu pšenice sa líši od celiakie, ktorá je imunologicky podmienená.  Prejavy sú obdobné a to bolesť brucha, kŕče, hnačka, únava, bolesť kĺbov, kožné vyrážky. Avšak nie sú prítomné dlhodobé zdravotné následky ani život ohrozujúce stavy. (3)

Farmakologická intolerancia

Je taký typ intolerancie, ktorá je vyvolaná interakciou určitého lieku s určitou potravinou. Typická je interakcia niektorých liekov s grapefruitovou šťavou – tá predlžuje účinok lieku. (napríklad Viagry 😀 ale vážne!). Účinky warfarinu, lieku na riedenie krvi sú kontraindikované pri veľkom príjme brokolice či listovej zeleniny. Niektoré lieky ako napríklad antibiotiká zasa obmedzujú vstrebávanie železa alebo zinku. (4)

Ako takýmto nežiaducim interakciám bezpečne predísť? Čítajte príbalové letáky liečiv. Z rozumného dôvodu  predsa len každý liek príbalový leták obsahuje.

Nešpecifické intolerancie

Za zmienku určite stojí aj táto atypická kategória nešpecifických intolerancií. Prejavy sú veľmi podobné ako u pravých intolerancií: pocit plnosti, tlaku v bruchu, nevoľnosť, celkový diskomfort, hnačka. Je náročné určiť či sú tieto ťažkosti spôsobené: 

  •  predsudkami voči určitým potravinám a jedlám
  • úzkostlivým sebapozorovnaím
  • následkami návykov spôsobených výchovov, kultúrou, etnikom
  • psychosomatikou (psychologické faktory)
  • črevnou mikroflórou

Terapia výživou

Nasadenie farmakologickej liečby u intolerancií je v kompetencii alergológov, imunológov a gastroeneterológov.

Čo je však neoddeliteľnou súčasťou pri „liečbe“ alergií aj intolerancií je terapia výživou. V ambulancii lekára dostanete nanajvýš letáčik alebo zoznam potravín, ktorým sa máte vyhýbať. Prípadne vás lekár odkáže na internet, kde sa máte o diéte dozvedieť viac. Dr. Google ale nevyštudoval ani medicínu ani nutričnú terapiu a až tak dobre sa výžive nerozumie. Môže  vás zahltiť množstvom protichodných informácií. A kto sa v tom má vyznať?

 

Pri diagnóze intolerancie je na mieste vyhľadať odborníka, ktorý vám vysvetlí a pomôže nastaviť diétu vhodnú práve pre vás. Počítajte s tým, že je to beh na dlhú trať. O čo v terapii výživou ide?

  • Edukácia pacienta
  • Eliminačná diéta – vylúčenie nevhodných a rizikových potravín
  • Nastavenie plnohodnotnej diéty so zastúpením všetkých živín podľa individuálnych potrieb (odlišné potreby u detí, tehotných a kojacich žien, dospelých, starých ľudí či športovcov) = predchádzanie podvýživy
  • Kontroly a prispôsobenie jedálnička
  • Postupné a opätovné zaradenie niektorých potravín (pokiaľ je to možné)

Rada na záver: Nepodceňujte svoju diagnózu intolerancie, ani sa jej nebojte. Venujte jej dostatok pozornosti a čas.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články