Základy výživy – preslov

od Naty

Milý čitatelia,

čítanie o vyvracaní mýtov je pre Vás asi príjemným rozptýlením. Určite by ste však ocenili pár múdrych slov o výžive a zhrnutie, vďaka ktorému by ste mohli niečo vo vašom jedálničku zmeniť. Verte mi, že zboriť mýtus mi dá omnoho viac námahy ako napísať článok o bohatých raňajkách.

Najprv by som sa s vami chcela podeliť o dve skúsenosti: 1. Keď som pred niekoľkými rokmi pri príležitosti Svetového dňa zdravia, či Svetového dňa diabetu ešte ako študentka nutričnej terapie vyšla do ulíc a pýtala sa ľudí, aké sú tri základné nutrienty, s veľkým prekvapením som zistila, že to nevedia. Nevedeli zo seba dostať tri slová: sacharidy, tuky a bielkoviny. 2. O tom, čo je aeróbna oxidácia mi dá prednášku každý športovec. Keď sa však tohto človeka spýtam, prečo potrebujeme jesť vlákninu a čo je jej zdrojom, správne odpovie len  malé percento ľudí.

"Ako keby detailizovaný prienik poznania stačil na to, aby ste pochopili celok."

Ľudia chápu detaily, ale chýba im pochopenie celku. Ľudom chýba základ, na ktorom by stavali. Keď ponúknem 15 diét/stravovacích režimov/štýlov stravovania a každú detailne rozoberiem, človek má tendenciu si z každej vybrať niečo, čo mu vyhovuje a čomu chápe a zaradí to do svojho jedálnička. A to je chyba. Druhá vec je, že väčšina diét, možno všetky, sú nejakým spôsobom reštrikčné. To znamená, že vylučujú určité jedlá alebo dokonca celé kategórie jedál. Keď sa niečo radikálne vylúči zo stravy, je to obmedzujúce v každodennom živote. A je len otázka času, kedy človek s diétou sekne. Prichádza zlá nálada, zúfalosť, pocit zlyhania. Keď každá diéta niečo iné vylúči a niečo iné odporučí, kto sa v tom má potom vyznať? Človek je z toho zmätený a vytvára sa mu v hlave chaos. Stovky detailov, ale opäť chýba celok.

Ja Vám dnes neponúkam ďalšiu úžasnú prelomovú teóriu, ktorá vám zakáže polovicu toho, čo máte radi ale zaručí rýchle výsledky už za dva týždne a potom už zase môžete jesť tak ako pred tým. Veľa z Vás nemá žiadny problém a ja Vám ho vytvárať nebudem.  Viacerí z Vás jednoducho len nemajú jasno v tom, čo pravda je a čo nie. A potom sú tu takí, ktorí majú zdravotný problém  a otázka „Z čoho to je zložené?“  je ich každodenný chlieb, ktorý si oni nevybrali ale priniesol im ho život. 

Dovoľte mi teda začať od základu. Pre mňa je takýmto základom Zdravá 13. Jedná sa o jednoduchých 13 zásad správnej výživy Je to výživové odporučenie určené zdravej populácii a vydala ho Společnost pro výživu. Je dielom špecialistov z odboru výživy a potravinárstva.  Ja Vám postupne poviem niečo viac ku každému bodu, dozviete sa rôzne tipy a triky.  

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články