Lipidy, tuky, oleje a margaríny

od Naty

Postrehli ste rozdiel medzi používaním slov lipidy, tuky, oleje a margaríny? Aký je medzi nimi rozdiel? Tento krátky článok Vám pomôže si to ujasniť. 

Lipidy

Lipidy sú  prírodné látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Patria k hlavným zložkám potravín a sú jednou z hlavných živín v ľudskej výžive. Vo kontexte výživy sú tiež označované ako tuky.  Charakteristickou vlastnosťou lipidov je hydrofóbnosť – odpudzujú vodu. Sú definované ako látky, ktoré obsahujú viazané mastné kyseliny.

Oleje a tuky 

Rozdiel medzi olejmi a tukmi je predovšetkým v ich fyzikálnych vlastnostiach.  Oleje sú pri izbovej teplote tekuté. Preto hovoríme slnečnicový olej a nie slnečnicový tuk.  Pre tuky je typické, že pri izbovej teplote sú tuhé. Medzi potravinárske tuky patrí kravské maslo, kakaové maslo, bravčová masť, kokosový či palmový tuk.

A čo také margaríny?

Margaríny sú stužené oleje rastlinného pôvodu. Stužovanie je technologický proces, ktorý slúži napríklad aj na to, aby ste si taký margarín (rastlinný olej) mohli na chlieb natierať a nie kvapkať. 

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články