Vajíčka

od Naty

K príležitosti Veľkej noci sme od obce a miestnej pekárne dostali „do schránky“ takúto tradičnú rakúsku vianočku. Dva mesiace som sa v supermarkete pozerala na tie farebné slepačie vajíčka a nerozumela som, k čomu sa používajú, až kým mi pred dverami nepristál práve tento koláč. Na margo toho som si povedala, že Vám dnes napíšem niečo tematické – zaujímavosti práve o vajíčku.

Vajce je nutrične výbornou potravinou

Obsahuje prevažne bielkoviny, tuky – omega-3 mastné kyseliny ale aj trošku sacharidov. Ďalej je významným zdrojom železa, fosforu a vitamínov skupiny B. Okrem slepačieho vajíčka sa bežne konzumuje aj kačacie, husacie, morčacie či prepeličie. Poďme sa bližšie pozrieť na to slepačie. Priemerná hmotnosť vajca je 58 g. Podiel bielku na celkovej hmotnosti vajca je približne 57 % a podiel žĺtku 33 %.

Vaječný bielok 

Z desiatich percent je tvorený  bielkovinami, zvyšných devätdesiat percent je voda. V bielku sa nachádza asi 40 rôznych proteínov, z ktorých najviac je zastúpený ovalbumín. Práve ten spolu s ovomukoidom môže u detí spôsobovať alergické reakcie. V bielku sa nachádza až 53 % všetkých vaječných proteínov.  

Vaječný žĺtok 

Obsahuje štyridsaťsedem percent z celkových bielkovín obsiahnutých vo vajci. Ďalej prospešné omega -3 mastné kyseliny a tiež cholesterol. Pomer bielkovín a tukov v žĺtkovej sušine je 1:2.

To čo dáva žĺtku farbu je luteín a zeaxhantín. Patria do tej istej chemickej skupiny ako napríklad oranžový betakarotén v mrkve. Farebnosť či farebná sýtosť žĺtka závisí od obsahu týchto látok v krmive, ktoré zviera dostáva. Dočítala som sa, že na dosiahnutie farebnosti sa dávajú sliepkam lupienky z nechtíku lekárskeho. Farebnosť však nie je výživovým ani kvalitatívnym kritériom vajca. Neplatí ani to, že domáce vajíčko musí byť žltšie.

Vajíčková vôňa či vajcovka? 

Typickú vôňu vajciam dávajú sírovodíky. Čím dlhšie vajíčko varíte, tým viac sírovodíkov sa v ňom vytvára- tým aromatickejšie ho budete mať. To isté platí a pri starnutí vajcia. Výsledkom je potom typická vôňa vajcovky – ale to už pri tom veľmi starom a pokazenom.

Zelené škvrny na varenom vajci

Ak nájdete na varenom vajci zelené škvrny, jedná sa o reakciu železa s plynom pri dlhšom varení. Nejedná o výživovú ani chuťovú vadu. Zelenej farby sa dá aspoň čiastočne zbaviť schladením vareného vajca v studenej vode.

Strácate nervy pri lúpaní vajíčka? Je to dobré znamenie

Určite ste si už neraz zanadávali pri lúpaní vareného vajíčka. Dobrá správa je, že problematické lúpanie značí čerstvosť vajíčka. Čím čerstvejšie vajce je, tým nižšie pH má  a tým viac prilieha k stenám škrupinky. Preto sa nám potom tak zle lúpe.

Ako to je s cholesterolom a konzumáciou vajec? 

Doporučená denná dávka cholesterolu za deň je 300 mg. Jeden vaječný žĺtok obsahuje približne 180 mg cholesterolu. Pravda je však taká, že o hladine cholesterolu v krvi nerozhoduje len jeho príjem ale aj vlastná tvorba v organizme. Zvýšená konzumácia napríklad takých nasýtených mastných kyselín (tučných jedál), zvyšuje tvorbu cholesterolu v pečeni. Na Harvarde píšu o štúdiách, ktoré dokazujú možnú konzumáciu 3 vajec denne či 7 vajec týždenne  bez negatívnych následkov. Ak sa mám držať teórie pestrej stravy a rozumného stravovania, prikláňam sa k štúdii, ktorá hovorí o 7 vajíčkach za týždeň.  

 

V akej forme najradšej jete vajíčka? U mňa vyhráva praženica na masle a potom mám rada aj tie veľkonočné čokoládové. Keď som bola malá, doma sme zvykli viesť víkendové ranné súboje o najlepšiu praženicu. Dodnes pri jej robení používam triky, ktoré som vtedy od rodičov odkukala.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články