Raňajkový chaos

od Naty
Raňajky a chaos

V šúčasnosti sú médiá plné rôznorodých informácií o stravovaní. Je ťažké sa v tom vyznať obzvlášť, keď nám to sťažujú protichodnými informáciami. Na Dušanovom príklade by som chcela uviesť príklad vytvárania zmätku u ľudí. Prezentuje sa ako zástanca keto-diéty, súčasne však na svojej stránke predáva všetky diety, ktoré sú v súčasnosti cool a na ktorých môže profitovať. Od bezlepkových cez paleo, powerfood, low-carb až po sacharidové raňajky z ovsených vločiek. Edukatívny marketér oportunista, zdá sa.

Chaos v stravovaní

Ako som už spomínala, Dušan je zástanca keto-diety inými slovami low-carb. Jedná sa o diétu založenú na princípe zvýšeného príjmu tukov a zníženého príjmu sacharidov (10-50 g / deň). Sacharidy považuje za „zdroj zlých kalórií.“

Keď chce ale predať svoju bezlepkovú Super Granolu, uvádza, že tá je „zdrojom užitočných polysacharidov.“ Ďalej nachádzam recept na lievance zo špaldovej múky „s postupne sa uvoľňujúcimi zdravými sacharidmi.“ Čokoládové muffiny odporúča ako „víkendové energetické sacharidové raňajky, vhodné na túru ako ľahko stráviteľné raňajky.“ Takže najprv sú sacharidy zlé a potom sacharidy pomenuje prídavnými menami „užitočné, zdravé a ľahko stráviteľné.“

Každá minca má dve strany a je tu pár ťažko stráviteľných keto-receptov. Pripravil si pre nás vajce benedikt na vajcovom muffine s plátkom slaniny a s holandskou žĺtkovou omáčkou. Chlieb k nemu nečakajme. V ďalšom recepte nahrádza celé raňajky kávou. Táto káva sa robí z Dušanovej power-kávy, pretože „iná káva nefunguje rovnako.“ Do tejto kávy si máte dať 15g masla alebo Dušanovho power-ghee, k tomu 15 ml Dušanovho MCT oleja. A „kávu s maslom treba naozaj zmixovať, aby ste získali najlepšie „vstrebateľnú konzistenicu“ (toto slovné spojenie ako technológ a nutricionista obraciam v hlave, ale zmysel mi nedáva). Ale pozor „ak ku takej káve dáte kompletné raňajky, tak to je samozrejme kaloricky zabité a nevhodné.“ Taktiež nerozumiem prečo, ale úprimne Dušan, po tridsiatich gramoch tuku v šálke kávy si koledujeme o žlčníkový záchvat a také kŕče, pri ktorých by sme na ďalšie jedlo len ťažko pomysleli.

Pýtate sa, kto je Dušan?

Blog Dušana Plichtu mi bolo doporučené si poprezerať, že vraj to je „momentálne taká špička na Slovensku” a že “je dobré mať info z oboch strán.” A tak som tak spravila a tento blog som si poprezerala. Dovolím si povedať, že asi dôkladnejšie ako väčšina jeho prívržencov. Dovoľte mi sa trochu zamyslieť nad výrokmi a skutočným cieľom tohto človeka.

„Volám sa Dušan Plichta som srdcom biohacker, dobrodruh a autor konceptu Powerlogy. V Powerlogy veríme v edukatívny marketing a najmä to, že všetky odporúčania a produkty sú otestované vo funkčnom kontexte individualizovanej životosprávy. Biohackeri sú ľudia, ktorí myslia analyticky a kriticky a učia sa na základe vlastných experimentov a skúseností.“ – citované z blogu

Podobne ako Dušan myslím aj ja analyticky a kriticky a premýšľam nad významom jeho slov. Dušan verí v “edukatívny marketing.” Ale čo to vlastne je? Pri edukatívnom marketingu človek preberá úlohu konzultanta a vzdeláva potenciálnych klientov o problémoch a následne im ponúka riešenia. Inými slovami: Dušan ako biohacker učí podľa jeho slov “na základe vlastných experimentov a skúseností” a svojimi teóriami presviedča ľudí o tom, že majú problém a vytvára si tak potenciálnu klientelu, ktorej súčasne ponúka riešenie tohto problému a predáva im potravinové výrobky svojej firmy.

Kladiem otázku, čo je skutočným cieľom Dušana? Reálna pomoc ľudom v oblasti výživy alebo propaganda za účelom zvýšenia zisku vlastnej firmy? Odpoveď už nechám na každého z Vás.

Ako vyzerá chaos sme si už ukázali. Teraz je na rade pozrieť sa na to, prečo sú raňajky dôležité a ako by mali vyzerať.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články