Extrémom proti sedliackemu rozumu

od Naty

Rozumné názory na výživu?

Rozhovor. Biohacker Dušan sa pýta Vlada, samozvaného experta na optimálnu výživu: Prečo aj keď znížime príjem cukrov nechudneme?  Čudovali by ste sa, ale vyzerá to tak, že problém je v podvýžive! Keď totiž telu niečo zoberieme tak je to potrebné niečím nahradiť. Nebojte sa, nebudeme do Vás tlačiť kilá mäsa, len sa chceme spoločne zamyslieť nad tým, ktoré kalórie majú pre nás skutočnú hodnotu a ako práve vďaka konzumácii správneho tuku, môžete výrazne zlepšiť vašu životosprávu a postupne trénovať váš metabolizmus pre zvýšený výkon.“

Vlado, svojim zvýšeným príjmom tukov si predsa svoju podvýživu nevyriešil! Ako propagátor keto-diéty rozpráva o tom, aké nevhodné je jesť cukry (rozumej monosacharidy a disacharidy). Zároveň ich navrhuje vylúčiť a vzniknutý kalorický deficit nahradiť tukmi.

Doprajme telu všetky potrebné živiny

Správna odpoveď znie: Keď telu niečo zoberieme, tak je potrebné mu to vrátiť. Pýtam sa:  „Čo je správne na výživovom smere, ktorý telu odoberá základnú živinu? Keď je problém s podvýživou a deficitom základnej živiny, navrhujem, aby sme telu tú živinu vrátili naspäť a veľmi jednoducho a efektívne tak vyriešili problém podvýživy. Poďme sa spolu nachvíľku zamyslieť, aké harmonické je postaviť sa proti prírode a vylúčiť z nášho jedálnička potraviny, ktoré nám už tisícročia ponúka a ktorými nás živí. Situáciu s nadmerným príjmom jednoduchých sacharidov by sme mohli vyriešiť napríklad tak, že tieto monosacharidy a disacharidy z komerčne pripravovaných potravín a polotovarov môžeme nahradiť oligosacharidmi a polysacharidmi (vrátane vlákniny) vo forme zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, pseudoobilnín a strukovín. Myslím, že je to veľmi prirodzené a jednoduché. A to až také jednoduché, až tomu ľudia nechcú veriť. Ženy a muži! Nehľadajme v bežnom stravovaní zbytočné komplikácie, ktoré tam nie sú. Nájdime rozumný a nenásilný kompromis a poďme si jedlo užívať a nie rátať a zapisovať!

PS: Priložená fotka vznika ešte v čase, keď som študovala v Prahe. Skupina kamarátov sme sa stretli a spoločne si pripravili vietamské letné závitky a bola to zábava! 

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články