Lektínový hoax

od Naty

Nový výživový trend – „nebezpečné lektíny“

Myslela som si, všetkých bohov výživovej mytológie už dávno poznám. Ale pred pár dňami som sa spoznala s Bohom Lektínov. A to vám bola facka. Nový diétny hit.  Opäť len ďalší nezmysel, ktorým strašia ženské weby a blogeri. Lektíny. Keď som si toto slovo zo zvedavosti zadala do Google, vyskočili na mňa zavádzajúce titulky ako: „Nový nepriateľ zdravej výživy. Lektín je novodobý lepok.“  „Bezlektínová dieta: Konečne zatočí s kilami navyše? „Diskutabilné lektíny!“ Čo  môže byť nebezpečnejšie ako cukor a kde je pes zakopaný?“ Nemajte strach, v lektínoch ten pes určite zakopaný nie je.

Čo sú to lektíny a kde sa (zrazu) vzali?

Lektíny sú proteíny nachádzajúce sa v rastlinách. Rastliny sa kumuláciou lektínov chránia pred predátormi a škodcami. Najčastejšie sa nachádzajú v semenách tzn. zrnách obilnín a v strukovinách. Vyskytujú sa v potravinách, ktoré sú v našom jedálničku od nepamäti. Naši predkovia sa empiricky naučili, ako sa ich v potravine zbaviť. No dnešné trendy nám radia, aby sme sa radšej zbavili celej potraviny či skupiny potravín. A to práve tých, na ktorých naše babky prežívali zimy!

Ako sa zbaviť lektínov v potravinách?

strukovín  je potrebné najprv máčanie (16 hodín) a následné 10 minútové varenie. Ale pozor: vodu z máčania aj z varenia vždy vylievajte a nekonzumujte! Ale to vedeli, už aj naše staré mamy.

zemiakov a obilnín (ryža, pšenica) postačuje bežná tepelná úprava – varenie. Dieru do sveta som ale s touto informáciou opäť nespravila, však kto z nás obeduje surové zemiaky?

U sójových  extrudovaných / pufovaných výrobkov lektíny vykazujú vyššiu zvyškovú aktivitu. Technologickým procesom extrúzie dochádza len k 12-18% stratám. Avšak také klíčenie Mungo fazuliek (sóje) po dobu 4-6 dní je z hľadiska zbavenia sa lektínov úplne dostačujúce. 😊

Za netoxické sa považujú lektíny paradajky, laskavca (amarant), cibule, póru a cesnaku. Cesnakové lektíny majú dokonca probiotické účinky a inhibujú (spomaľujú rast)  nežiadúce črevné baktérie Escherichia Coli (E.Coli). A tak celá diskutabilita lektínov o ich toxicite skrachuje na tom, že ich uvaríme v hrnci. To už si šíritelia tohto hoaxu asi neprečítali celú kapitolu o lektínoch až do konca.

Prosím Vás všetkých, posuňte túto správu ďalej a nevylučujte strukoviny, obilniny ani ostatnú zeleninu zo svojho jedálnička, pokiaľ nemáte skutočný zdravotný problém.

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články