Propagátor keto (časť 1.)

od Naty
ketogénna pyramída

Niekoľkonásobný profesionál?

„Slovenská špička“ ktorá mi bola doporučená je Vlado Zlatoš. Keď som si otvorila jeho stránku, hneď v úvode na mňa vyskočila otázka „Akú oblasť chcem zlepšiť dnes?“ Vlado sa mi zdá naozaj multitalentovaný, veď uznajte sami. Toto sú oblasti, v ktorých nám pomôže sa zlepšiť: metabolizmus (metabolické zdravie), experti (inšpirujúce osobnosti), tréning (tréning, úrazy, regenerácia), životospráva (životospráva a zvyky), firma (firemné zdravie), jedlo (potraviny a stravovanie), freerun (parkour a freerun), rodina (rodičia a tehotenstvo), systém (nadváha a obezita), myseľ (názory a postoje).

Samozvaný výživový expert

Pred tým, než som začala skúmať jeho blog, zarazila ma jedna vec. Nepýtala som sa ako je možné, že sa venuje toľkým oblastiam , pýtala som sa, ako kvalitne sa venuje každej tejto oblasti. V oblasti výživy Vlado absolvoval kurz „Wellness poradca zdravého a aktívneho života“ (Česká Asociace Wellness)  jediný kurz spojený s ako-tak výživou, ktorý som na ich stránke našla: Liečivé rastliny. Kurz má jeden deň. Ďalej má Vlado certifikát: „Poradca pre výživu“ od spoločnosti Nutris, tento kurz trvá 15 dní. Takže podľa všetkého iní Vlada učili o výžive dlhých 16 dní. Zvyšok sa asi musel naučiť samoštúdiom. Sám na svojom blogu sa nazýva: „expertom na optimálnu výživu.“ Okrem iného je aj propagátor keto-diéty.

Pojmy nie sú dojmy

Citácia z Vladovho blogu: “V tomto článku sa budeme v súvislosti s lowcarb alebo ketogenickým stravovaním zámerne vyhýbať slovu diéta. Diéta je niečo, čo držíte chvíľu za nejakým účelom, aby ste s tým po dosiahnutí nejakého požadovaného efektu skončili a vrátili sa do starých “koľají”.”  Diéta po správnosti znamená presný opak toho, čo nám tu hovorí expert Vlado. Základná definícia slova (z angličtiny)  je „stravovací režim“ sú to teda jedlá a nápoje, ktoré človek bežne konzumuje. V slovenských slovníkoch je diéta definovaná ako lekársky predpísaný spôsob výživy. V podstate chcel ale Vlado asi povedať, že keto-dieta je vlastne už taká „forever záležitosť.“ Tak si teda dajme svoj posledný krajec čerstvého voňavého chleba. Prichádza KETO. Pretože je diéta tak reštriktívna (obmedzujúca), nie je dlhodobo udržateľná. Je otázkou času, kedy s ňou prestaneme a potom čo? Naberieme svoju váhu naspäť. Takže ak nie sme rozhodnutí držať svoju keto až do konca života, čo určite neodporúčam, tak  neodporúčam  s keto ani začínať a už vôbec nie bez predošlej konzultácie s lekárom alebo špecialistom.

Prečo potom vznikla keto-diéta?

Keto-diéta vznikla už pred takmer sto rokmi, v roku 1924. Predchodcom keto-diéty bolo hladovanie, ktoré spôsobovalo zvyšovanie ketolátok v organizme. Toto zvyšovanie nastáva aj u diéty s nízkym príjmom sacharidov a vysokým príjmom tukov. Z toho vznikol aj názov ketóny produkujúca diéta,  keto-diéta.  Nevie sa prečo ale vyššia hladina ketolátok terapeuticky pôsobí na epileptické kŕče   Keto-diéta je účinnou terapiou epileptických kŕčov a vzhľadom k jej náročnosti sa má viesť len pod odborným lekárskym dozorom. Ak teda nemáte epilepsiu, skutočne nevidím dôvod s ňou začínať.

Ešte som Vás nepresvedčila? Poďme ďalej. 

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články