Prírodné sladidlá: výnimka medzi sladidlami (časť 2.)

od Naty

Čakankový sirup 

Čakanový sirup je jednou z tých potravín, ktoré keď sa dostanú na trh, prinášajú uspokojenie aj konzumentom aj nám výživárom. Je to niečo, čo tomuto trhu vyšlo. V čom sa tento sirup líši od ostatných sladidiel? Približne 95% obsahu tvorí inulín. Je to rezervný polysacharid rastlín (čakanka, artyčok). V kontexte výživy sa jedná o rozpustnú vlákninu. Čo je super, pretože vláknina je to, čo potrebujeme pre správne fungovanie čriev (peristaltika, probiotické vlastnosti). Keďže obsahuje len 5% cukru, je samozrejme menej sladký. Internet uvádza o 10-60 % menšiu sladivosť v porovnaní so sacharózou (kryštálovým cukrom).  Keď teda radi sladíte, vyskúšajte túto variantu. Pozor však, doporučená denná dávka sa pohybuje od 10 do 20g. Zas to s ním nepreháňajte 😊 

Prečo sa ostatné prírodné sladidlá príliš nelíšia od bieleho cukru sa dočítate tu.  Je  nálepka, ktorú dostal biely cukor naozaj opodstatnená alebo aký je rozdiel medzi bielym a hnedým cukrom?

Mohlo by sa vám pačiť

Ako kvalifikovaná nutričná terapeutka ponúkam konzultácie v oblasti stravovania so zameraním na redukciu hmotnosti alebo pre pacientov s diagnózou. Ako potravinová technologička sa zaoberám konzultačnou činnosťou a vývojom potravinárskych produktov. 

Užitočné odkazy

Sociálne médiá

Najnovšie Články